Smešteno u podnožju brda, sa pogledom na savanu, leži Tiebele – afričko selo u Burkini Faso.
Prvi put nastanjena u 15. veku, komuna od 1,2 hektara je dom naroda Kasena, njihovog poglavara i kraljevskog dvora.
Svi oni zajedno čine jednu od najstarijih etničkih grupa u Burkini Faso.
Godine 2009, fotograf Rita Vilaert i blogerka Olga Stavrakis imale su sreću da budu jedne od retkih osoba kojima je dozvoljeno da posete ovu izolovanu naseobinu.
Vilaertove fotografije dokumentuju netaknut, jedinstven način života seljana, gde su lokalne tradicije bile zaštićene vekovima.
Zabranjena crvena boja i kišobran
Stavrakis prepričava njihovo iskustvo, objašnjavajući kako su im pre nego što su stigli i ovo afričko selo čak dali i kodeks oblačenja:
– Unapred nam je rečeno da ne smemo da nosimo ništa crveno i da ne smemo da nosimo kišobran. Samo plemićkoj porodici je dozvoljena ta privilegija i to bi predstavljalo veliku uvredu za naše domaćine.
Iako bi kraljevsko selo moglo zvučati raskošno, ovo selo je sve samo ne raskošno.
Kraljevska rezidencija Tiebele sastoji se od niza malih glinenih kuća koje su ručno oslikane različitim geometrijskim oblicima i simbolima koristeći glinene boje.
Ovi geometrijski oblici su jedan od vizuelnih indikatora koji razlikuju kraljevske domove od onih „običnih ljudi“.
Druga razlika je veličina vrata koliba. Poglavica, na primer, ima kuću sa najmanjim vratima, radi zaštite.
Dok su većina građevina domovi, neke od najsloženije ukrašenih su mauzoleji, gde se mrtvi polažu.
Unutar kraljevskih domova od gline nalaze se jednostavne kuhinje opremljene sa samo nekoliko glinenih i gvozdenih lonaca.
– Većina obroka se kuva u jednom loncu – objašnjava Olga, koja kaže da se obroci obično sastoje od „skroba ili guste paste poput kaše koja se zatim umače u sos od povrća i paprike. Što je porodica bogatija, to više ide u sos.”
Foto: Rita Willaert / Flicker