Ustanove za brigu o mentalnom zdravlju u Srbiji nalaze se u lošem stanju, a njihovi korisnici žive u teškim uslovima.
Advokat i bivši zamenik zaštitnika građana Miloš Janković istakao je emisiji “Utisak nedelje”, da je tokom predstavljanja svoje kandidature pred Odbor Skupštine Srbije za ustavna pitanja upozorio i na položaj osoba sa mentalnim invaliditetom, ali je upozorio da to nije izazvalo reakciju prisutnih.
– Iako sam deset minuta pričao i pokrenuo nebrojano teza i tema za razmatranje, niko nije našao za shodno ni da diskutuje na brojne teme. Bilo je pitanja koje nisu političkog tipa kao što su femicid, zaštita od nasilja i položaj osoba sa invaliditetom – rekao je Janković u „Utisku nedelje“ na TV Nova.
– Pokušao sam to da podstaknem time što sam dao tezu koja realno postoji. A to je da imamo situaciju da sam u pojedinim ustanovama zaticao ljude koji žive u kavezima – rekao je bivši zamenik zaštitnika građana Miloš Janković govoreći o položaju osoba sa mentalnim invaliditetom.
– Osobe sa mentalnim smetnjama bi trebalo da budu, dok je stanje akutno, smešteni u psihijatrijskim bolnicama, a kada se steknu uslovi, kakav je trend u svetu, oni treba da žive u zajednici i to se zove deinstitucionalizacija – dodao je Janković.
On je istakao i da imamo veliki broj osoba koje žive u tim ustanovama.
– To je jedno eklatantno ugrožavanje ljudskih prava – ocenio je Janković i dodao da na sednici Odbora niko nije želeo da postavi pitanje o tome već je poslanicima bilo bitno da „podignu ruku onako kako im je naloženo“.