Jedan od najpoznatijih reditelja bivše Jugoslavije, Veljko Bulajić, je preminuo u 97. godini.
Vest o njegovoj smrti Večernjem listu potvrdili su članovi njegove porodice.
Njegov film “Bitka na Neretvi” bio je nominovan za Oskara, prenosi Telegraf.
Veljko Bulajić rodio se 1928. godine, a detinjstvo je proveo u Sarajevu, kao i deo školovanja. Filmove je snimao u svim republikama bivše Jugoslavije.
Još u mladosti se zanimao za kinematografiju, a Bulajić je upisao filmsku režiju u Centro Sperimentale u Rimu.
Diplomirao je 1959. godine, asistirao velikim rediteljima kao što su Federiko Fellini i Vitorio De Sika, pa se vratio u bivšu Jugoslaviju, navodi se na njegovoj stranici na Wikipediji.
Kako se navodi, rediteljsku karijeru započeo je kratkim filmovima “Kamen i more” i “Brod lutalica” (1953.), a 1959. realizuje prvi dugometražni igrani film “Vlak bez voznog reda” koji je prikazan na filmskom festivalu u Kanu.
Bulajićev legendarni film “Bitka na Neretvi” je daleko najskuplji filmski spektakl snimljen u bivšoj Jugoslaviji. U filmu su glumile holivudske legende Orson Vels, Franko Nero, Jul Briner, Sergej Bondarčuk.
Tu su bile i jugoslovenske zvezda Ljubiša Samardžić, Milena Dravić i Velimir Bata Živojinović. Film bio je nominovan za Oskara u Americi i osvojio je Zlatnu Nagradu na filmskom festivalu u Moskvi.
Promotivni poster za film izradio je slavni slikar Pablo Pikaso.
Španski slikar je u karijeri uradio samo dva filmska plakata – jedan za Bunjuelovog „Andaluzijskog psa“ iz 1929. godine, a drugi za „Bitku na Neretvi“ tačno četiri decenije kasnije.
“Bio sam i ostao u režimski reditelj”
– Bio sam i ostao u potpunosti režimski reditelj. Iza mene i mojih filmova je stajao lično maršal Tito. Svaki moj film je koštao koliko i 17 jugoslovenskih filmova. I te kako sam bio privilegovan i time se ponosim jer sam svojoj domovini Jugoslaviji i svom narodu donosio ugled i novac – govorio je Bulajić 2010. o „poziciji državnog reditelja“.
Ali, oko sebe je širtio i neke kontroverze.
Tako je uoči drugog kruga prošlogodišnjih predsedničkih izbora u Crnoj Gori, pred izbornu ćutnju, podršku dao Milu Đukanoviću, objasnivši da je reč o “ istorijskoj ličnosti čiji je doprinos nezavisnoj Crnoj Gori nemerljiv“.
A mnogo pre toga, 2011. snimio je dokumentarni film „Konvoj Libertas“, po događaju s početka rata u Hrvatskoj kad je na incijativu hrvatskih udruženja, kulturnih institucija i pojedinaca probijena pomorska blokada Dubrovnika.
Bulajić, koji je i sam bio učesniok tog konvoja, filmom je podsetio na dramatičnu plovidbu sudionika konvoja brodom „Slavija“, praćenim brodovima i čamcima, koji su probili blokadu Dubrovnika 31. oktobra 1991, koji je do tada bio u potpunoj opsadi bivše Jugoslavenske ratne mornarice.
– „Konvoj ‘Libertas’ zaslužuje filmski spomen jer je deo hrvatske istorije, uzbudljiva priča iz vremena opsade Dubrovnika, kad je bilo nužno probiti blokadu grada i doneti mu duhovnu i materijaln