Novo istraživanje je pokazalo da neke od najpopularnijih turističkih destinacija u Evropi, nažalost, idu ruku pod ruku sa velikim broje prijavljenih slučajeva džeparenja.
Kako se sve više približavamo odlasku na letnji odmor, nažalost važno je zapamtiti da neće svi koje sretnete na svojim putovanjima biti dobronamerni.
Nova studija kompanije za putno osiguranje KuoteZone sa sedištem u Velikoj Britaniji je istakla da su mnoge popularne evropske destinacije omiljene lokacije za džeparoše.
Istraživači su ispitali pominjanja džeparenja u recenzijama posetilaca pet najboljih turističkih atrakcija svake evropske zemlje.
Italija je došla na prvo mesto, sa najvećim udelom od bilo koje zemlje širom kontinenta, a slede Francuska i Španija, piše Euronews.
Evo gde treba da budete posebno oprezni – i kako da ostanete bezbedni.
Džeparoši u Italiji “rade” na više lokacije
Iako mnogi gradovi i mesta širom Italije privlače horde posetilaca tokom cele godine, utvrđeno je da je Rim najgori kada su u pitanju džeparoši.
Čuvena fontana di Trevi u istalijanskoj prestonici zauzela je prvo mesto na toj neslavnoj rang listi.
Arhitektonsko remek-delo iz 18. veka u proseku ima neverovatnih 1.000 posetilaca na sat.
Turisti svake godine bacaju oko 1.000.000 evra u fontanu – ali je važno da pazite na ljude oko vas dok bacate sitniš.
Takođe u Rimu, antički Koloseum i Panteon su apostrofirani kao posebna žarišta za džeparoše.
Izvan Večnog grada, katedrala Duomo di Milano u Milanu i Galerija Ufici u Firenci takođe su poznata stecišta džeparoša.
Pariz najgori u Francuskoj
Francuska je izuzetno popularna destinacija za turiste iz celog sveta, a Pariz je stalno jedan od najposećenijih gradova širom sveta.
Nažalost, istraživanje je pokazalo da “Grad svetlosti” ima drugi najveći broj pominjanja džeparoša u celoj Evropi sa 251 na milion posetilaca.
Svih pet glavnih atrakcija koje se posmatraju nalaze se u Parizu – a svetski poznati Ajfelov toranj je, najrizičniji za krađu.
Druga mesta u francuskoj prestonici na kojima turisti treba da budu posebno oprezni su Trijumfalna kapija, katedrala Notr-Dam i Muzeji Orsej i Luvr.
Pariz će ovog leta, kada će biti domaćin Olimpijskih igara 2024, postati prometniji nego ikada.
Ako idete u posetu, budite posebno pažljivi sa svojim torbama i ličnim stvarima u velikim gužvama širom grada.
Španija i Nemačka su podjednako loše za džeparenje
Nakon Italije i Francuske, Španija i Nemačka imaju po 111 slučajeva krađe na milion posetilaca.
Barselona je poznata po džeparstvu, pa nije iznenađenje da je La Rambla na vrhu liste.
Jedna od najprometnijih pešačkih ulica u Evropi, La Rambla je ozloglašena po svojim krađama, od kojih se mnoge dešavaju dok posetioci posmatraju jednog od mnogih uličnih izvođača koji tamo nastupaju.
Takođe u Barseloni, veoma popularna bazilika Sagrada Familija je mesto za brigu turista, a van grada, Plaza Major i Nacionalni muzej Prado u Madridu su žarišta, kao i jedinstvena palata Alhambra u Granadi.
U Nemačkoj, najgore mesto za džeparenje je Brandenburška kapija u Berlinu. Spomenik iz 18. veka poznat je kao jedan od najpoznatijih spomenika u gradu – ali džeparoši u nemačkoj prestonici operišu i na drugim lokacijama.
Zgrada Rajhstaga u Berlinu, Galerija East Side i Memorijal Holokausta takođe su potencijalno opasni za krađu, posebno u vreme gužve.
Izvan glavnog grada, Marijenplac u Minhenu je mesto na kojem ćete želeti da pazite na svoje stvari.
Amsterdam crna tačka u Holandiji
Čuveni kvart crvenih fenjera u Amsterdamu je jedna od najpopularnijih destinacija za turiste širom Holandije. To je takođe mesto gde su turisti najčešće na meti džeparoša.
Kuća Ane Frank, Vondelpark, Rajksmuzeum i Van Gogov muzej su veoma popularni – i idu ruku pod ruku sa opasnošću od džeparoša.
Greg Vilson, osnivač i izvršni direktor Kuotezone-a, kaže da iako je žalosno što toliko atrakcija u Evropi predstavlja rizik, postoje koraci koje možete preduzeti da biste umanjili brigu.
– Od suštinske je važnosti da uvek ostanete na oprezu, ostavljate dragocenosti, poput skupog nakita, u sefu u hotelu i uvek putujete sa sigurnom torbom preko tela sa rajsferšlusima da biste obezbedili telefone i novčanike ili čak kaiš za novac – savetuje on.
– Pokušajte da nikada ne ostavljate lične stvari bez nadzora, jer kompanije za putno osiguranje zahtevaju od putnika da vode ’računa’ i mogu da odbiju potraživanja osiguranja za krađu ako su stvari ostavljene bez nadzora. Takođe je važno da zapamtite da dobijete policijski izveštaj za gubitak ili krađu predmeta – dodaje Vilson.