Godine 2019, južno italijansko selo Sambuka di Sicilija postalo je viralno zbog prodaje kuća za samo 1 €.
Ovakve šeme postale su popularan način da gradovi koji se bore sa odlivom stanovništva povećaju broj žitelja i spreče da napuštene kuće propadnu.
Ali dok su inicijative na nekim mestima propale, Sambukini prodavci su naišli na pravu poplavu zahteva.
Zainteresovani iz celog sveta
Kupci su dolazili čak iz SAD i Bliskog istoka. Prodaja je ubacila oko 20 miliona evra u lokalnu privredu.
Sada, sicilijansko selo stavlja još kuća na prodaju.
Međutim, kao i prošli put, postoji nekoliko odredbi kojih potencijalni kupci treba da budu svesni – plus cena je porasla.
Nakon uspešne prodaje 2019. i 2021. godine, Sambuka di Sicilija prodaje još jeftinih kuća.
Ovog puta dostupno je deset kuća po početnoj ceni od 3 evra.
Kuće se nalaze u starom gradskom okrugu Saraćena i navodno su u prilično dobrom stanju kao i one prodate prethodnih godina.
Kuće, koje su napuštene posle zemljotresa 1969. godine, pripadaju lokalnim vlastima, pa je proces prodaje lakši nego u mestima gde saveti moraju da povezuju kupce i privatnike.
U ponudi su kuće sa dve do tri spavaće sobe ne veće od 80 kvadrata izgrađene u kamenu boje meda.
Zgrade imaju dva ili tri sprata, a neke i terase, prenosi Euronews.
View this post on Instagram
U čemu je caka?
Kuće se prodaju putem aukcije onome ko ponudi najveću cenu, tako da će kupovna cena verovatno biti znatno veća od simbolične sume od 3 evra – ranije je većina koštala između 5.000 i 10.000 evra.
Nekoliko kuća u ponudi ima unutrašnja dvorišta sa lepim stablima limuna i svetlim podovima od majolike.
Ali većina nekretnina je daleko od spremnosti za život. Kao i kod prethodnih kuća, kupci će morati da porade na renoviranju.
Novi vlasnici bi trebalo da očekuju da će platiti najmanje 30.000 evra za osnovnu rekonstrukciju koja se može popeti na preko 200.000 evra za potpunu rekonstrukciju.
Radovi na renoviranju moraju biti završeni u roku od tri godine od kupovine, inače kupci gube depozit od 5.000 evra koji je potreban tokom procesa nadmetanja.
Zainteresovani kandidati mogu pronaći informacije na engleskom jeziku i fotografije dostupnih nekretnina, kao i obrasce za prijavu na veb stranici gradskog veća.
Kako su kuća od 1 evra promenile male gradove u Italiji?
Sambukine „kuće po ceni espresa“ donele su preko potreban prihod uz važne ugovore za lokalne graditelje, arhitekte i dizajnere.
To je takođe podstaklo otvaranje novih turističkih smeštaja i prodavnica, a sada postoje prostori za rad na daljinu kako bi se podstakli digitalni nomadi da ostanu u gradu.
Prodaja kuća za 1 evro je promenila i demografiju grada. Veliki broj kupaca došao je iz SAD pa je grad nazvan „Mala Amerika“ zbog velike zajednice iseljenika.