Zdravlje mozga je važan deo našeg opšteg blagostanja. Ako želimo da poradimo na svom kognitivnom zdravlju, možemo u svoju ishranu uključiti razne namirnice koje su odlične za naš mozak. Ponekad je jednostavno dodati različite začine.
Neurolog dr Brendon Kraford je nedavno podelio neke uvide o ovoj temi.
On je istakao prednosti pripreme jela sa nekoliko specifičnih začina koji mogu pozitivno uticati na zdravlje mozga, pa čak i poboljšati koncentraciju.
Ovo su neki od njih.
Kurkuma
Dr Kroford ističe moć kurkume, zahvaljujući aktivnom jedinjenju kurkuminu.
Poznat po svojim antiinflamatornim i antioksidativnim svojstvima, kurkumin može pomoći u smanjenju upale i oksidativnog oštećenja u mozgu, faktorima koji se često povezuju sa stanjima kao što je Alchajmerova bolest.
– Kurkumin takođe podiže nivoe moždanog hormona BDNF, koji povećava rast novih neurona i bori se protiv različitih degenerativnih procesa u mozgu – objašnjava dr Kroford za „SheFinds“.
Đumbir
Kada su u pitanju antiinflamatorni začini, ne možete pogrešiti sa đumbirom.
– Poznat po svojim moćnim antiinflamatornim svojstvima, đumbir može poboljšati kognitivne funkcije smanjenjem upale i oksidativnog stresa. Takođe pomaže u balansiranju neurotransmitera, što može poboljšati koncentraciju – ističe neurolog.
Cimet
Ako želimo nešto slatko, možemo posegnuti za cimetom. Prema rečima neurologa, cimet je više od samo ukusnog dodatka jelima – on je moćan izvor antioksidanata ključnih za zaštitu nervnih struktura od oksidativnog stresa.
– Cimet takođe može da reguliše nivo šećera u krvi, što je ključno za održavanje kognitivne funkcije i sprečavanje neurodegenerativnih bolesti – rekao je on.
Crni biber
Crni biber donosi značajne prednosti u oblasti zdravlja mozga, posebno u kombinaciji sa kurkumom, prenosi Index.hr.
– Piperin, aktivno jedinjenje u crnom biberu, može povećati apsorpciju kurkumina do 2.000 odsto. Ova kombinacija ne samo da poboljšava prednosti kurkumina za mozak, već i pomaže u poboljšanju varenja i apsorpcije hranljivih materija, indirektno podržavajući kognitivno zdravlje – zaključio je dr Kraford.