-1 C
Novi Sad
24.11.2024.
NaslovnaNaukaZelandija je 8. kontinent na Zemlji, mnogi su tvrdili da je izgubljen,...

Zelandija je 8. kontinent na Zemlji, mnogi su tvrdili da je izgubljen, a sad je prvi put mapiran

Zelandija, osmi kontinent na Zemlji, stotinama godina intrigira naučnike.

Koliko kontinenata ima na Zemlji? Većina će kao iz topa reći – sedam. Ali možda nije sasvim u pravu.

Postoji i osmi kontinent koji se intenzivno istražuje, a koji su naučnici tek nedavno prvi put uspeli da potpuno mapiraju.

Zove se Zelandija, nalazi se u blizini Novog Zelanda i Australije i ima površinu od 4,9 miliona kvadratnih kilometara.

Pa kako nam je svima promaklo?

Jednostavno, najveći deo je pod vodom, zbog čega su istraživanja, sa prekidima, trajala punih 375 godina, piše Putni kofer.

Zelandija se od Australije odvojila pre više od 100 miliona godina

Zelandiju čini grupa ostrva, slična je Novom Zelandu, po čijem latinskom nazivu je kontinent dobio ime.

Prvobitno je bila deo drevnog superkontinenta Gondvane, koji je postojao pre otprilike milijardu do 542 miliona godina.

Ovaj potopljeni mikrokontinent se odvojio od Australije 85–60 miliona godina pre nove ere, nakon što se australijski kontinent odvojio od Antarktika pre 130–80 miliona godina.

Pretpostavlja se da je potpuno potonuo oko 23 miliona godina pre Hrista, a danas je 93 odsto njegove površine ispod Tihog okeana.

Najmanji, najtanji i najmlađi kontinenet nalazi se ispod okeana

Nedavno je objavljeno da su naučnici posle decenija istraživanja uspeli da naprave detaljnu mapu novog, najmanjeg, najtanjeg i najmlađeg kontinenta.

Kako piše Tajms of Indija, velika grupa naučnika prikupila je podatke proučavajući uzorke stena sa dna okeana i objavila svoje nalaze u časopisu Tectonics.

Zelandija je bila izazovna tema za proučavanje. Istraživači su prikupili uzorke stena i sedimenta sa dna okeana, prvenstveno sa mesta bušenja i neke sa obala obližnjih ostrva.

Bili su iznenađeni aktivnošću tektonskih ploča na Zapadnom Antarktiku, kao i činjenicom da na području Zelandije nisu pronađene magnetne anomalije.

Ažurirana mapa Zelandije ne samo da otkriva lokaciju vulkanske aktivnosti, već pruža i informacije o strukturi kontinenta i drugim važnim karakteristikama.

Od nedefinisane zemljišne mase do regiona sa jasnim karakteristikama

Kako prenosi Bi-Bi-Si, u drugoj studiji, istraživački tim se fokusirao na Severni Zeland, tačnije na region Fairvai Ridge u ​​južnom Pacifiku kod obale Australije.

Oni su analizirali drevne stene, netaknute kopnom 25 miliona godina, koje se sastoje od mešavine vulkanskih i sedimentnih formacija.

Proučavajući njihovu hemiju i radioaktivne izotope, utvrdili su starost stena, otkrivajući šljunak iz rane krede, peščar iz kasne krede…

Sve je to pretvorilo Zelandiju od nejasne kopnene mase u region koji karakterišu jasni geološki pojasevi usklađeni sa Zapadni Antarktik.

Zelandija je ispunila kriterijume za kategoriju kontinent, ali problem može biti to što je ispod okeana

Istraživanje Zelandije je proces koji će trajati godinama. Iako ispunjava tri kriterijuma potrebna da bi se proglasila kontinentom, u istraživanju se navodi da je definicija „veličine kontinenta” nejasna.

Postavlja se pitanje da li Zelandija, sa svojom površinom od oko pet miliona kvadratnih kilometara, spada u kategoriju kontinenta ili ostaje veliko ostrvo.

Ne postoji geološka osnova za postavljanje određene granice, pa neki sugerišu da je milion kvadratnih kilometara moguća i realna granica.

S obzirom da je i ovaj kriterijum ispunjen, ostaje da se vidi da li će ova podvodna masa zaista dobiti ravnopravan status kontinenta.

Povezani tekstovi

POSTAVI KOMENTAR

Molimo, unesite Vaš komentar!
Molimo, unesite Vaše ime
Captcha verification failed!
CAPTCHA korisnički rezultat nije uspeo.Molimo Vas da nas kontaktirate!

Pratite nas

420FanovaLajkuj
469PratilacaZaprati
275PratilacaZaprati

Poslednje objavljeno